چگونه آداپتور را تست کنیم؟

برای بررسی ولتاژ آداپتور، بهترین راهکار استفاده از دستگاه مولتی متر است. مولتی متر وسیله ای الکترونیکی است که برای اندازه گیری ولتاژ الکتریکی (ولت)، مقاومت (اهم)، جریان الکتریکی (آمپر) و چندین کمیت الکتریکی دیگر به کار میرود. کاربرد های مولتی متر در صنعت برق بسیار گسترده و مهم است.

با توجه به اینکه آداپتور، وسیله ای برای تبدیل ولتاژ برق شهری به برق مورد نیاز دستگاه های برقی میباشد، این وسیله باید همواره در بهترین حالت عملکرد خود بوده و هیچگونه نویز و یا اختلالی را در زمان تبدیل برق، به دستگاه وارد نکند.

آداپتور انواع مختلفی را شامل شده و می ‌تواند از 3 تا 48 ولت، و از جریان 300 میلی‌ آمپر تا 50 آمپر را در بر بگیرد؛ به‌ همین دلیل در تبدیل جریان متناوب برق شهری با ولتاژ بالا به جریان مستقیم با ولتاژ پائین به بهترین شکل ممکن عمل می ‌کند.

به همین علت باید در ابتدای خرید آداپتور از نحوه کارکرد آن، اطمینان حاصل فرموده و به صورت مقطعی نیز آداپتور را تست کنیم

نحوه تست آداپتور

اغلب آداپتور های وسایل الکتریکی در داخل خود از لامپ استفاده میکنند و به همین علت، یکی از بهترین روش ها برای تست آداپتور، بررسی چراغ آن است. این کار بسیار ساده است و باید در زمان از برق کشیدن آداپتور، به مدت زمان خاموش شدن لامپ آن توجه کنیم. در صورت تاخیر در خاموش شدن لامپ LED دستگاه از مدار و خازن های مرغوبی استفاده میکند.

اما بهتر است برای اطمینان بیشتر، آداپتور خود را با استفاده از مولتی متر تست کنید تا اعداد دقیق تری را بدست آورید.

تست آداپتور با مولتی متر

برای تست آداپتور و میزان ولتاژ خروجی آن، باید مولتی متر را روی DC تنظیم کنیم. سپس سیم مشکی رنگ مولتی متر را در قسمت com قرار داده و سیم قرمز را نیز داخل قسمت ولتاژ V وارد میکنیم. سپس دو طرف این سیم هارا به اداپتور مورد نظر متصل کرده و اعداد نمایش داده شده توسط مولتی متر را یادداشت میکنیم.

در نهایت میتوانم با استفاده از این دستگاه، شدت جریان داخل مدار را نیز بررسی نماییم که به صورت آمپر اندازه گیری میشود و باید سوکت قرمز رنگ را داخل بخش آمپر قرار دهیم و سپس به آداپتور متصل کنیم.

تست اداپتور های  AC

برای تست این لوازم برقی، باید در ابتدا از نوع آداپتور متصل شده اطلاع کسب کنیم زیرا امروزه انواع آداپتور poe و معمولی در دستگاه های الکتریکی مورد استفاده قرار میگیرند و نحوه تست این موارد با هم متفاوت است.

برای توضیح راحت، به بررسی نحوه تست آداپتور لپ تاپ میپردازیم. برای این کار ابتدا باتری لپ تاپ را کشیده و سپس آنرا بدون باتری و تنها با استفاده از آداپتور روشن میکنیم. در صورتی که لپ تاپ روشن بشه، اداپتور سالم است اما در صورت روشن نشدن آن، آداپتور خراب است. این خرابی اغلب با شارژ نشدن باتری و یا دیر شارژ شدن آن قابل پیش بینی است.

در صورتی که بخواهیم برای دستگاه های دیگری این کار را انجام بدیم، میتوانیم با استفاده از ولت متر، میزان ولتاژ داخلی را بررسی کنیم. برای این کار فیش های ولت متر را به ورودی و خروجی مدار وصل کرده و میزان جریان ورودی را بررسی میکنیم.

زمانی‌ که آداپتور توسط مولتی متر مورد ارزیابی قرار بگیرد. اگر آداپتور بر فرض مثال بر اساس 19 ولت تست شود، در صورت نمایش عدد 19/5 توسط مولتی متر می ‌توان سالم بودن آداپتور را نتیجه گرفت. اما اگر بنا به هر دلیلی عدد 0 و یا عدد 25 نمایش داده شود، می ‌توان به خرابی آداپتور و شارژر لپ‌ تاپ پی ‌برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

میتوانید برای جزییات بیشتر و اطلاع از قیمت و خرید محصولات از طریق شبکه های اجتماعی با ما در تماس باشید، یا میتوانید از طریق فرم زیر با ما در ارتباط باشید.

راهنمای مطالعه

مقالات دیگر

آداپتور سنتر با سابقه طولانی در زمینه خرید و فروش انواع آداپتور در منطقه تهران

راه های ارتباطی با ما

آدرس دفتر

تهران، خیابان جمهوری روبه روی خیابان شیخ هادی پاساژ یگانه طبقه اول، واحد 126